Author - admin

Како да го тренирате вашето куче без поводник

Тренингот без поводник е важен поради многу причини, од кои една е безбедноста. Во текот на годината, кучињата исчезнуваат, а некои никогаш не се враќаат дома. Дури и ако не мислите дека ќе го користите многу, добро обучено куче со поводник може да ви помогне да избегнете несреќи. Може да започне уште кога ќе го донесете вашето кученце дома и тоа е одличен начин да го контролирате неговото однесување без поводник. Вежбањето на вашето куче без поводник е темелна работа и...

Прочитај повеќе...

Како да тренирате возрасно куче – да престане да моча и кака дома

Може да има различни причини зошто возрасно куче претходно не било тренирано во нокшир. Можеби сте стекнале куче кое отсекогаш се чувало надвор. И не знае да не мочка и кака во куќата. Без разлика која е причината, важно е да знаете како да возите возрасно куче. Со оглед на тоа што вашето домашно милениче сигурно може да се тренира во нокшир, со време и трпение. Тренингот на возрасно куче во куќата не се разликува од дресирањето кутре. Разликата е само во...

Прочитај повеќе...

Совети како да ги одржувате забите на вашето куче здрави и чисти

Родителите со крзно често ја занемаруваат добрата дентална хигиена. Но, со соодветна грижа за забите, вашето домашно милениче може да избегне многу здравствени проблеми. Пародонталната болест може да доведе до болни апсцеси и системски инфекции низ целото тело на вашето куче. Функции на Boost Bites на вестите Освен четкање, можете да направите многу други работи за да постигнете здрави заби за вашето куче. Продолжете да читате за да дознаете повеќе! Четкање секој ден Повеќето кучиња не го сакаат ова, но четкањето е златен стандард...

Прочитај повеќе...

Ладно време, миленичиња и оние слатки облеки

Официјално е зима! Дали сте еден од многуте сопственици на кучиња кои го облекуваат своето кученце во топли џемпери и јакни овој период од годината? Или, дали сте ужаснати од самата помисла да го понижите вашето куче со тоа што ќе му облечете облека? Во оваа статија од BurkePatch, Џенет Лемке зборува за студеното време, миленичињата и тие слатки облеки. Ладно време, миленичиња и оние слатки облеки Природни адаптери Повеќето кучиња и мачки имаат природни облоги кои се прилагодуваат на временските промени. Многумина...

Прочитај повеќе...